ČÍSLO 08/2001

I) V denním tisku mě zaujal jeden článek. Psalo se v něm, že "miminka si pamatují až do věku jednoho roku hudbu, kterou slyšela jako plody v matčině břiše tři měsíce před porodem". Dále tam stálo, že "lidské plody slyší od 20. týdne po početí". Navíc "děti si až do věku jednoho roku pamatují, jakou hudbu slyšely v matčině břiše, a dávají jí přednost před ostatní". Přišli na to tak, že "několik těhotných žen bylo tři měsíce před porodem požádáno, aby si podle výběru pouštěly konkrétní hudební kousek. Rok po porodu byl proveden test s dětmi; od narození matkami vybrané pasáže neslyšely. Pak jim byly kousky přehrány a při tom blikala světla, ale jenom tehdy, když se na ně dítě dívalo. Jakmile odvrátilo pohled, světla zhasla a hudba umlkla. Děti rychle pochopily, že mohou pohledem na světlo ovlivnit délku skladby, kterou chtějí slyšet, a vybíraly vždy tu, kterou slýchávaly coby plody".
Vida je. Chudinky plody. Jestli musí už takhle malincí, ještě nenarození poslouchat například písničky české Top 40… Protože i když má maminka dost vkusu, tak úplně uchránit jej nemůže - česká Top 40 číhá všude! A dítě, jak známo, se bránit nemůže. A co teprve plod.
Docela by mě zajímalo, co jsem ve svém plodovém období poslouchal já. Mně ale po roce nikdo nic s žárovičkama nepouštěl. Nejsem si ani jistý, jestli bych takový princip poslechu hned pochopil. I teď jsem musel chvilku přemýšlet, jak to vlastně spouštěly. Inu, současný miminka budou asi hodně bystrý. Škoda, že jim tak brzo kazíme vkus.

II) Když už jsem u toho, co mě zaujalo v nějakém tisku, tak si vzpomínám ještě na jeden článek. Nebo spíš titulek. Znáte to, každé ráno máte "mail box" plný různých reklam, inzerátů, kampaků a všudybylů. Nestačí ale zmáčknout "delete", musíte to nastřádat a odnést do papírového kontejneru. A právě mezi takovýmhle, vlastně už přímo vyráběným odpadem, mě do očí udeřil titulek "DÍTĚ ZDARMA!" Byl jsem z toho trochu vykulenej. To už se neobchoduje jen s lidskými orgány, ale rovnou s celými dětmi? Nebo to je ono, a dítě nabízí na orgány, jako "na součástky"? Případně ho nabízejí jen k oživení domácnosti? Například ke každému nákupu nad deset tisíc? V barvě pleti, která se hodí k závěsům Vašeho obývacího pokoje (mohu-li parafrázovat Andyho Warhola)? Zkrátka se mi v hlavě vyrojilo dost asociací, než jsem si inzerát pořádně prohlíd. Až pak jsem a zjistil, že se jednalo jenom o inzerát nějaké cestovky.

III) V létě, ať člověk chce, nebo nechce, tak jezdí na různé festivaly a hudbu poslouchá hlavně tam. Do Boskovic jsme se ale s kamarády vypravili záměrně. Je to už taková tradice. Letos mě hodně nadchla Neuropa. Kapela částečně navazující na Bez ladu a skladu předvedla, jak se dá dělat progresivní, inteligentní, ale přitom nezamindrákovaná a zábavná muzika. To člověk snadno ztrácí mindrák třeba z toho, že neumí tančit. Ještě jsem viděl Here, ale těm bohužel nevyšel zvuk. Zato na CD Double Happiness vyšel výborně. Kdybych chtěl být trochu poetický, tak napíšu třeba: tato deska je příjemný chladivý vánek mých horkých letních dní. No, trocha poezie…
A slyšeli jste novýho Iggyho Popa? Punk's not Dead! A hlavně Iggy's not Dead. Buďto budete kroutit hlavou nad tím, proč někdo vydává demáče ze zkušebny, nebo Vám to zvedne náladu. Oboje je správně. Beat Em Up!

Mardoša
mardosha@noise.cz